Takı tasarımlarını değerli taşlardan elde edilen takılar ve değersiz taşlardan elde edilen takılar olarak iki başlığa ayırırız ve bu alan üzerine eğitim gören öğrenciler genel olarak bu alandan birini seçerek uzmanlaşırlar. Değerli taşlardan el edilen takı tasarımlarını seçen tasarımcılar bu taşlar üzerinde sorumluluk sahibi olmaktadırlar. Bu dalı daha çok maddi durumu buna izin veren tasarımcılar seçmektedir Kolye.

Daha az sayıda fakat değerli ürünler verirler. Bir diğer sektör olan değersiz taşlardan elde edilen takılar üzerine uzmanlaşan tasarımcılar ise daha sık ve daha fazla sayıda ürün verebilmekte ve bir kısıtlama altında olmadan daha özgün tasarımlar yapabilmektedir. Bu tasarımcılar daha özgün ve renkli ürünler çıkarırlar ve daha uygun fiyata satabilmektedirler. Örneğin; bir  tasarımını yapan tasarımcı bu kolyeyi zümrüt ve pırlantalarla bezeyebilir ve çok görkemli bir kolye elde edebilir. Fakat bir diğer tasarımcı sadece beyaz boncuklar kullanarak aynı görkemi sağlayabilmektedir Bileklik. Bu tamamen tasarımcının yeteneği ile doğu orantılı bir süreçtir. Tasarım sürecinde taşların değerinden çok tasarımcının değeri önem taşımaktadır.

yeni-taki-modellerimizi-kesfettiniz-mi1

Takı tasarımı, bu okulu okuyan yada okumayan bir çok insan tarafından yapılan bir meslektir. Kimi zaman üniversite öğrencileri harçlıklarını çıkarmak için yönelirler bu mesleğe, kimi zaman ev hanımları ek gelir kazanmak amacıyla. Bu yönelim sektörde takı ve tasarımı kursları oluşmasını sağlamıştır Bileklik.

Hobi olarak bu işe başlayan bayanlar bu hobiyi para kazanabilecekleri bir işe çevirmek amacıyla bu kurslara kayıt olurlar. Kursa gitmek için vakti ve gerekli bütçesi olmayan bayanlar için ise internet üzerinden bazı eğitimler verilmektedir. Takı tasarımı ile ilgilenerek bayanlar boş zamanlarını bütçelerine faydalı bir etkinlikle değerlendirmiş olurlar. Bu sayede ev hanımları evlerinin geçimlerine yardım edebilmektedirler. Evden boş zamanlarında çalışarak mutfak masraflarını çıkaran bayanlardan bazıları bu işi genişleterek kendilerine ufak bir dükkan bile açmayı başarmışlardır.

Bu yönde başarı hikayelerini zaman zaman duymaktayız. Sadece boncuklardan tasarımı yaparak içinde gizli kalmış olan yeteneği ortaya çıkaran bayanlar tasarımlarının Kolye oldukça fazla talep görmesi üzerine kendilerine ufak çaplı bir dükkan açarak, tasarımlarına daha fazla insanın ulaşabilmesini sağlarlar.

Takı yüzyıllardır bayanların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Bayanların bu talebi takı pazarının oldukça gelişmesine katkı sağlamıştır. Eski zamanalar da altından bakıra kadar buldukları elementlerden takı tasarımları çeşit çeşit  ve yapan orta çağ insanlarının yerini seri üretilebilen takılar almıştır.

Takıya olan fazla talep bu sektörü seri üretim şekline itmiştir. Bileklik Fakat bazı takıları seri üretim yöntemi ile üretmek mümkün değildir. El yapımı orijinal takılar daha fazla talep görürler. Özellikle değerli taş ve elementlerin kullanıldığı takılar oldukça değerlidir. Paha biçilemez tasarımlar bulunmaktadır. Bu tasarımların sahibi tasarımcılar özel eğitim almış tasarımcılardır. Bu eğitimi veren belli başlı okullar bulunmaktadır.

Bu mesleği hobi edinmek amacıyla seçen bayanlar için internet üzerinden alınan eğitimler yeterli olmaktadır fakat bu meleği daha ciddi düzeyde resmi olarak yapmak isteyen tasarımcılar bu okullarda okumak zorundadır. Kolay bir işi gibi görülse de oldukça fazla detayı olan ve dikkat gerektiren bir meslektir Kolye. Bu işi meslek olarak seçen tasarımcıların bazısı yurt dışında eğitim almayı tercih etmektedir.

http://monemel.com/bileklik   bileklik modellerini inceleyebilirsiniz

http://monemel.com/kolye   kolye modellerini inceleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir